Частната военна компания "Вагнер" на Евгений Пригожин разширява проектите си за добив на полезни изкопаеми в Африка, за да получи милиони за подпомагане на военните си операции в Украйна. Това твърди Politico, позовавайки се на западен служител и американска телеграма.
През изминалата година паравоенната организация значително е разширила дейността си в Централноафриканската република, където печалбите от миннодобивната дейност могат да нараснат до почти 1 млрд. долара, според източниците на изданието. Това финансиране вероятно ще бъде използвано от групировката за придобиване на нови оръжия и включване на още бойци към "Вагнер".
Групата, собственост на руския олигарх Евгений Пригожин, известен като Готвача на Путин, се занимава с паравоенни дейности по целия свят и е обвинявана във военни престъпления в Африка, Близкия изток и Украйна. ЧВК "Вагнер" става все по-активна на фронта. Там вагнеровците се сражават на страната на Русия и осъществиха напредък в Соледар и Бахмут, въпреки че са в пререкания с Министерството на отбраната на Руската федерация.
От години американски официални лица предупреждават, че "Вагнер" използва печалбите от миннодобивната дейност, за да подпомага руската държава в условията на западни санкции. Подробностите за проектите в Централноафриканската република (ЦАР) показват, че усилията на Пригожин в областта на минното дело стават все по-доходоносни за организацията му и създават канал за финансиране на войната на Русия срещу Украйна, пише Politico.
#Wagner mercenaries are siphoning gold in the Central African Republic to finance the war in #Ukraine.#Prigozhin has long been entrenched in the CAR and has agreements with the corrupt authorities. His profits from the gold mines can reach up to $1 billion.
— NEXTA (@nexta_tv) January 20, 2023
📰Politico pic.twitter.com/PxRB8NXCsi
"Вагнер" се установява в ЦАР през 2018 г., като създава културен център и сключва няколко сделки за подпомагане на осигуряването на минни обекти, включително в златната мина Ндасима, разположена близо до град Бамбари в централната част на страната. Оттогава насам ЧВК е превърнала мината в огромен комплекс, се посочва в цитираната дипломатическа телеграма.
Днес мината обхваща 8 производствени зони в различни етапи на развитие. Най-голямата от тях е с над 60 метра дълбочина. САЩ са преценили, че групировката помага за изграждането на обекта за дългосрочна експлоатация и е укрепила мината, като е изградила мостове при пресичането на реките и е монтирала зенитни оръдия на ключови места.
"Тези нови развития, които предприемат, показват дългосрочни планове за мината", казва Катрина Докси - асоцииран директор и сътрудник на проекта за транснационални заплахи в Центъра за стратегически и международни изследвания. Това е мозъчен тръст, базиран във Вашингтон. "Фактът, че те създават разширена минна дейност, че създават тези дългосрочни планове, според мен наистина показва колко интегрирани са с местните военни и степента на зависимост на правителството на ЦАР от тях".
Държавният департамент на САЩ направи изявление, в което се казва, че Вашингтон търси "множество начини за противодействие на незаконните транснационални дейности на групата на "Вагнер"". Това включва санкции срещу Пригожин и мрежата на паравоенната му организация.
През декември Министерството на търговията въведе контрол върху износа, за да се опита да блокира възможността на групировката да се сдобие с нови оръжия. Длъжностни лица в САЩ са в процес на подготовка на допълнителни мерки за наказване на "Вагнер", заявява друг източник на Politico.
Според телеграмата, която изданието цитира, Централноафриканската република понастоящем отказва да издаде разрешения за прелитане над мината на дронове на мироопазващите сили на ООН в държавата. Няколко от тях са били подложени на обстрел от армията на ЦАР. Представители на САЩ смятат, че това е знак, че "Вагнер" придобива политически контрол в страната.
В миналото "Вагнер" е използвала сила, за да прокара интересите си в минното дело в Африка. През 2020 г. тя изпрати бойци в мината Ндасима, за да осигурят безопасността на района. Години по-късно групата бе обвинена, че е екзекутирала без съд и присъда бунтовници и други хора, живеещи в района, за да ги изтласка от домовете им с цел разработване на мината. Оттогава насам "Вагнер" действа под прикритието на регистрирана в Мадагаскар компания.
ОЩЕ: Бомба в пратка рани тежко руски дипломат в Централноафриканската република